• White Facebook Icon

© 2018 by  Peleg Travel. Proudly created with Wix.com

טיפים לשומרי מסורת

קודם כל, והכי חשוב לדעת לפני שמתחילים - טיול לשומרי מסורת הוא טיול שנבנה הפוך. 

במקום לחפש מלון נוח במרכז העיר, קרוב לכל האטרקציות, כזה שיחסוך לנו נסיעות וזמן, קודם כל עלינו לחפש את מיקום בית חב"ד בעיר אליה אנחנו מגיעים, ואם יש מסעדות כשרות אז גם אותן. הרי אם נרצה להגיע לבית חב"ד ו/או לבית הכנסת בשבת או בחג נצטרך לעשות את זה ברגל, ואנחנו לא רוצים ללכת ברגל 3 שעות לכל כיוון ברחבי העיר בשבת... בימי חול קל מאוד להתמצא בעיר ולהיעזר בתחבורה הציבורית הנוחה שעולה סכומים זעומים סך הכל. אם נלון סמוך לבית חב"ד יהיה לנו נוח יותר כשלא נוכל להיעזר בה.

לשם כך אפשר להיעזר בגוגל מפות שנותן מידע אמין מאוד מבחינת מרחקים ואומדן זמני הגעה מנקודה לנקודה. 

אחרי שהחלטנו על תאריכים וסגרנו טיסה, הדבר הראשון שנשים אליו לב הוא האם יש לנו סוף שבוע או חג בזמן השהייה בחו"ל. במידה וכן, הקרבה לבית חב"ד חשובה פי כמה, וזאת מכמה סיבות. הסיבה הראשונה היא שבזמן שבת וחג, חשוב יותר לשומרי מסורת להתפלל במניין, ובמקום בו יש בית חב"ד במרבית המקרים גם יהיה מניין שבת / חג. מניין ביום חול הוא משהו שלא ניתן להתחייב אליו כמעט באף מקום, אבל מייל קצר לבית חב"ד ותוכלו לקבל גם את המידע הזה. במידה והקהילה גדולה מספיק או שיש הרבה תיירים יהודים, תוכלו להתפלל במניין גם ביום חול.

הסיבה השנייה היא ארוחת שבת / חג. אין ספק שכמה שלא ניערך עם ארוחות בחו"ל, תמיד יהיה כיף יותר לקיים אותן בצוותא, עם מסורת יהודית, ועל אחת כמה וכמה עם שליחי חב"ד שבאמת עושים עבודת קודש בקירוב לבבות. 

בערים הגדולות ו/או העמוסות יותר, ניתן למצוא גם מסעדה כשרה בקרבת בית חב"ד, ובהרבה מקרים היא גם מופעלת ע"י בית חב"ד עצמו ושם יתקיימו ארוחות השבת / חג.  במסעדות אלו ניתן לאכול ארוחות צהריים מלאות, משביעות וכמובן כשרות, במחירים נוחים.

שליחי חב"ד ישמחו להפנות אתכם אל הסופר הקרוב ובו מבחר המוצרים הכשרים הגדול ביותר, ולעיתים יש חנות בתוך או בסמוך לבית חב"ד עם מוצרים כשרים. אגב, באתר חב"ד תוכלו לברר גם את זמני התפילה והשבת או החג ביעד אליו אתם טסים. יש יעדים שגם אם הם קרובים יחסית, השבת יוצאת שם מאוד מאוחר בגלל השקיעה (למשל הולנד).
אני ממליצה לשמור את האתר בדפדפן ובסלולרי שלכם, היות ובלשונית "קישורים מומלצים" תוכלו למצוא גם 

תוכלו להיערך מבחינת אוכל מבעוד מועד אם תיכנסו לאתר בית חב"ד ותיצרו קשר עם בית חב"ד המקומי אליו אתם נוסעים. בערים גדולות יש גם קישורים שימושיים מאוד בענייני כשרות, חב"ד, שבת בחו"ל וכדומה. בבחירת בית חב"ד ביעד כלשהו תוכלו לראות את השירותים הקיימים בו וגם את דרכי הקשר כמו טלפון, פקס, מייל, שם הרב והרבנית וכו'.

בימי חול, האופציה הטובה ביותר היא כמובן בית מלון כשר. לצערי, מבחר בתי המלון הכשרים אינו רחב מספיק מצד אחד, אך גם לא קשה למצוא מצד שני. כמובן שאם תבקשו לנסוע לאגם גארדה באמצע אוגוסט, מומלץ לסגור את המלון הכשר ששם אפילו שנה וחצי מראש. לא, זו לא הגזמה. זה אחד מבתי המלון המבוקשים ביותר.

במידה ולא הצלחתם להזמין חדר במלון כשר, אל תתייאשו. האופציה הבאה בתור מבחינת נוחות היא כמובן דירה. במידה ואתם מחפשים סוויטה במלון (שיש בה מטבחון) או דירה, חשוב לוודא מראש שהכיריים בה חשמליות. את הכיריים החשמליות קל יותר להכשיר וכך תוכלו בעשייה של מקסימום 10 דקות, להסתדר מצויין עם הכיריים שבחדר. 

לא מצאתם דירה או חדר עם מטבחון באיזור שרציתם ללון בו? עומדות בפניכם שתי אופציות - האופציה הראשונה היא לקנות כירה בודדת או זוגית באחת מחנויות הסטוק. זה זול (סביב 100 ש"ח), פשוט, לא כבד במזוודה, ושמיש מאוד. האופציה השנייה היא להתרחק מעט ממרכז העיר, ואז תרוויחו גם חדרים גדולים יותר, וגם מחיר זול יותר - בנוסף למטבח כמובן.

כמי שמבשלת למשפחה בת 5 נפשות אני יכולה להגיד לכם שלטיסה של כולנו יחד, אני לוקחת סיר גדול (כמו של פסטה), סיר קטן (שמתאים לרוטב או ל5-6 ביצים קשות למשל), סכין חיתוך וכף עץ לערבוב. כלים חד פעמיים (מתכלים!), אורז, פסטה וכו' הם מוצרים נגישים שאפשר למצוא כשרים כמעט בלי בעייה בחו"ל. תוכלו להיעזר בלינקים השימושיים למציאת סימני הכשרויות והמוצרים הכשרים בכל מדינה. 

צ'ק ליסט כשר:

1. איתור בית חב"ד מקומי

2. איתור מסעדות כשרות

3. איתור מכולת / סופר שיש בהם מבחר מוצרים כשרים

4. יצירת קשר עם בית חב"ד המקומי והרשמה לארוחת שבת / חג / בית כנסת

5. איתור דירה / מלון עם מטבחון

6. אריזת ציוד בסיסי לבישול ביתי

* הערה קטנה - במידה ובחרתם לבשל לבד במלון, והבאתם איתכם מצרכים כשרים מהארץ, בבית חב"ד ישמחו לקבל אותם עם סיום השהייה שלכם. מצרכים כשרים אינם תמיד בנמצא וישראלים שמבקשים לתרום את המזון היבש שנשאר מוזמנים לעשות זאת בכל בתי החב"ד בעולם.

שימו לב - ייתכן כי תצטרכו להגיע לבית חב"ד לפני השבת ו/או החג. יש בתי כנסת בהם נדרש רישום מוקדם לתפילה בעקבות סידורי אבטחה. בכל מקרה, בררו את הדברים מול בית חב"ש כשאתם עוד בארץ, היות ורישום מוקדם עשוי להשפיע על הלו"ז שלכם במידה ותצטרכו להגיע לבית הכנסת במיוחד ביום חול. קחו איתכם תמיד את הדרכון. במידה וקיימים סידורי אבטחה, תצטרכו אותו הן לרישום והן לכניסה עצמה לבית הכנסת.

רוצים להתייעץ? כתבו לי או דברו איתי 053-4528526